Sarıyıldız ve Irmak’a Destek İçin Açlık Grevindeyim!

Tutuklu BDP Şırnak milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak yürekleri kocaman, cesur ve çalışkan iki genç.

Emekçi ve mütevazı bir yaşamı tercih etmiş güzel iki insan. Siyasetin temiz ve açık olanını şahıslarında gerçekleştiren ender kişiler.

Sarıyıldız ve Irmak barışçıl bir gelecek adına güzel yüreklerini insanlarına açtılar. Devletin Kürd inkarına, baskıya ve teslim alma siyasetine karşı çıktılar ve halklarının özgürlük çabasına güç vermeye çalıştılar. Hükümet KCK adı altında üç yıldır sürdürdüğü siyasi soykırım operasyonlarında binlerce Kürd siyasetçi gibi Sarıyıldız ve Irmak’ı cezaevine koydu. Üç yıldır cezaevindeler. Şırnak halkı bu cesur genç yürekleri sahiplendi ve onları milletvekili seçti. Ancak AKP hükümeti halkın vekillerini üç yıldır cezaevinde tutuyor. Faysal ve Irmak 15 Şubattan bu yana açlık grevindeler. Sarıyıldız ve Irmak’a destek ve aynı taleplerle Türkiye cezaevlerindeki yüzlerce PKK ve KCK’li tutuklu ve hükümlü süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Açlık grevine girerlerken cezaevi koşullarının yanı sıra dört talepte bulundular: “1-)Kürt dili üzerindeki her türlü baskının kaldırılması ve kamusal alanda kabul görmesi için yasal güvenceye alınması, 2-) bütün siyasi tutsakların serbest bırakılması, 3-) askeri operasyonların durdurulması, 4-) Öcalan üzerindeki ‘ağırlaştırılmış tecridin’ kaldırılıp, çözüme katkı sunması için; sağlık, güvenlik ve iletişim koşullarının sağlanması.”

Bu talepler demokratik ve özgür bir yaşam için olmazsa olmaz şartlar. İster liberal olun, ister müslüman, ister sosyalist, ister anarşist, ister feminist ve ya savaş karşıtı olun reddedemeyeceğiniz talepler.

Faysal Sarıyıldız, “demokrasi ve özgürlük istemlerini haykıran halkımızın çığlığına ses katmak için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine girdik” diyor.

Sarıyıldız, Başbakan’a yazdığı mektupta hükümetin yürüttüğü siyasi soykırım operasyonlarını anlatırken Şırnak’taki tabloyu şöyle özetliyor: “Sayın Başbakan, 'Özel politika uygulayacağız' dediğiniz Şırnak'ta sadece 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden itibaren halkın oyları ile seçilen 2 milletvekili, 6 belediye başkanı, 21 belediye meclis üyesi, 5 il genel meclis üyesi başta olmak üzere 500'ü aşkın kişi demokratik muhalefet yürüttükleri için gözaltına alındı.” Sarıyıldız ve Irmak tamda bu siyasi soykırım operasyonlarının kurbanları olarak ve bunun sonucunda bedenlerini açlığa yatırdılar. Sarıyıldız şöyle diyor: “İşte bugün, bizler bedenlerimizi açlığa yatırıyorsak bu sizin eserinizdir.”

Sarıyıldız ve Irmak halklarının asgari temel insan haklarının gerçekleşmesi için demokratik bir mücadeleyi seçtiler. Şimdi işte bu demokratik mücadeleyi demokratik bir eylem olan açlık grevi ile sürdürüyorlar.

Bu iki güzel insanın bedenlerini açlığa yatırarak gündeme getirdikleri taleplere kayıtsız kalamam. Sarıyıldız ve Irmak’ın mahpusun beton blokları arasında açlığa yatırdıkları bedenlerini hissetmek için bugün açlık grevi yapıyorum.

Onların yürüyüşlerine eşlik ediyorum, özlemlerini paylaşıyorum. 

Bugün sembolikte olsa bedenimi açlığa yatırıyorum ve onlarla koğuşlarında arkadaşlık ediyorum.

Siz de yarın onlara arkadaşlık etmek istemez misiniz! 

HOME