Bir vicdani redci de Yüksekova'dan

Tarih:5 Şubat 2008

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan 28 yaşındaki İslam Baykal, vicdani ret hakkını kullanmaya karar verdi. Baykal, Türkiye Büyük Millet Meclisi, TBMM İnsan Haklan Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi'ne dilekçe ile başvuru-rarak, askere gitmeyeceğini açıkladı.

SİLAHLARIN ALTINDA BÜYÜDÜM
Baykal, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyerek, ölmek ve öldürmek istemediği için vicdani ret hakkını kullandığını söyledi. Yüksekova'da yaşayan 1980 doğumlu İslam Baykal, askerlik yapmak istemediğini dile getirdi. Baykal, "Ben Yüksekova'da silahlar ve bombalar altında bu yaşa geldim. Kardeşlikten, barıştan ve insanca yaşamdan umudumu kesmedim. Bu koşullarda yaşamanın ne kadar zor olduğunu çeken bilir" dedi. Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkeden vicdanı ret hakkını tanımayan tek ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden Baykal, "Türkiye temel bütün uluslararası sözleşmeleri imzalamış olmasına rağmen gereklerini yerine getirmemektedir. Öldürmeyi red etmeyi 'öldürmeyin' demeyi suç sayan ve bu 'askerlikten soğutma' olarak TCK'nın 318. maddesinde düzenleniyor. Bu maddenin kaldırılmasını talep ediyorum" diye konuştu.

BAROLARDAN DESTEK İSTEDİ
Zeginlerin bedelli askerlik yaptığını, fakir çocukların ise cephede iki ateş arasında kaldığını dile getiren Baykal, "Bu durum adil değil. 'Ben fakirim, ben savaşayım' böyle bir adaleti kabul etmiyorum. Ben Kürdüm fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Savaşmak, öldürmek, silah almak istemiyorum. Bundan dolayı barış ve kardeşlik için vicdani ret hakkımı kullanıyorum" dedi. Baykal vicdani ret hakkı için "Desteklerinizi esirgemeyin. Van, Hakkari ve Diyarbakır barolarının desteklerini bekliyorum" diye konuştu.

SAMI YILMAZ DİHA

http://www.birgun.net/archive.php

HOME