'Israr etmeyin, zorla da yapmayacak''
12-04-2008

"Biz Safdisi’lar olarak vicdani retçileri, taslari dösenmeye baslanan profesyonel ordunun müstakbel “sivil” hizmetlileri olarak degil, militarist kabulleri kiran asiler olarak selamliyoruz"
Safdisi ve Halil Savda ile Dayanisma Inisiyatifi'nin, dün (11 Nisan) saat 19.00'da, Galatasaray Meydani'nda, yaklasik 50-60 kisinin katilimiyla gerçeklestirdigi Vicdani Retçi Halil Savda ile Dayanisma Eylemi, Safdisi'nin sarkilari ve okunan bildirilerle coskulu bir sekilde geçti...(Bidiriler ve fotograflar asagida

Halil Savda ile Dayanisma Inisiyatifi'nin bildirisi

Israr etmeyin, zorla da yapmayacak

‘Pasa pasa’ askere gitseydi 15 ayda bitirecekti. Ama o, bunu seçmedi. Dünyanin her yerinde, her gün devam eden savaslara karsi çikti. Ölümleri, katliamlari, bireysel ve örgütlü siddeti olagan bulmadi, siradanlastirmadi. Halil Savda aslinda, ölmeyi ve öldürmeyi reddetti. Bu yilin Subat ayinda ‘halki askerlikten sogutma’ gerekçesiyle yargilandigi durusmasinda tekrarliyordu:

“Keske dünyadaki herkes sogusa silahtan, savastan, askerlikten! Evet, ‘askere gitmeyin’ çagrimi yineliyorum. ‘Hakli-haksiz’, ‘kirli-temiz’ ayrimlarina gitmeden bütün silahli organizasyonlarin ve bütün savaslarin kötü ve kirli oldugunu açik ve net bir biçimde vurguluyorum.”

Halil Savda’nin söz konusu davadan, 6 ayi ‘emre itaatsizlik’ ve 15,5 ayi da firardan olmak üzere toplam 21,5 ay kesinlesen hapis cezasi bulunuyor. Savda bu cezayi çekmek üzere Çorlu’ya götürüldügünde hakkinda ikinci kez firari olmaktan dolayi dava açilacak. Yargilama sürecinde tahliye edilse dahi Savda, en azindan 15,5 aylik cezasini yatacak. Savda ayrica, Israil’in 2006 yilindaki Lübnan isgali sirasinda savasta yer almayi reddettikleri için çesitli hapis cezalarina çarptirilan 40’a yakin vicdani retçi ile dayanismak için, 2 Agustos 2006’da Israil konsoloslugu önündeki eylemde okudugu savas karsiti bildiriden dolayi da TCK 318. maddeden (halki askerlikten sogutmak) yargilaniyor.

Türkiye’de önceki zamanlarda da cezaevine konan retçiler bitimsiz bir döngünün içine sokulmaya çalisildi. Askeri cezaevi-mahkeme-birlik sarmalinda adeta bir müebbet hapse çarptirildilar. Avrupa Insan Haklari Mahkemesi, vicdani retçi Osman Murat Ülke ile ilgili Türkiye’ye verdigi mahkumiyet kararinda, retçilere yaptigi muameleyi “sivil ölüm”e mahkum etmek olarak tanimlamisti. Türkiye dis baskilarla idami kaldirdi ve simdi yasal olarak kimseyi öldürmüyor. Ama adini koymadigi müebbetlerde, ölmeyi ve öldürmeyi reddedenleri mahkum ediyor.

‘Pasa pasa’ yapmadi. Israr etmeyin, zorla da yapmayacak. Halil Savda, asker dogmadi ve asker olmayacagini halen tutuldugu cezaevinde haykiriyor. Bunun karsiliginda bedeli ceza olan bir suç isledigine, o da, biz de inanmiyoruz. Aksine insanlari ölme ve öldürmeye tesvik eden bu sistemin kendisi bir insanlik suçudur.

Halil Savda ile Dayanisma Inisiyatifi
Safdisi'nin bildirisi

Bugün, ikinci kez tutuklanmis olan Halil Savda için sokaktayiz. Bildiginiz gibi Halil askerlik hizmeti yapmayi reddetti ve herhangi bir silahli örgütün içinde yer almayacagini ilan etti..

Biz Safdisi’lar olarak vicdani retçileri, taslari dösenmeye baslanan profesyonel ordunun müstakbel “sivil” hizmetlileri olarak degil, militarist kabulleri kiran asiler olarak selamliyoruz.

Degerli bir “erkeklik” ölçüsü haline getirilmis askerlik, zaten devasa bir kislaya çevrilmis toplumsal hayatimizin bir parçasi. Askerilestirme ne sirf devletin militarizmiyle dayatiliyor; ne de ordunun sik sik, hepimizi darbeyle terbiye etme kalkismalarindan ibaret. Kurtaracaklari topraklari, topluluklari, milletleri, dinleri, siyasi “davalari” için ölmeyi ve öldürmeyi mubah sayan devlet disi ve karsiti silahli örgütlere de o kanli karanligin rutubeti sinmis. Yani biz militarizm derken “uzak” ve ürkünç bir ihtimalden, kansiz-bedensiz savas görüntülerinden söz ediyor degiliz -onun için bu kelime derin bir ürpertiyle çikiyor agzimizdan! Ast-üst iliskili, baba otoriteli aile yapisindan, ögretmenlerin birer “komutan”a dönüstükleri okullardan, “terhis olup” sivil hayatta aynen süren, sokaklara tasan bir kâbustan söz ediyoruz; insanlari, hayvanlari, dogayi, yasama sevincini yok eden, herkesi ve her seyi tektiplestirmeye çalisan bir kültürden! Isgali, evlerimizin içine siziyor; siddetle, ölüsevicilikle, gözü dönük bir kâr ve iktidar hirsiyla, kaskati ataerkiyle, itaatkâr kitleleriyle beslenen, bu topraklarda kökleri saglam tutmus bir “aliskanlik” militarizm!

Gündelik dilimizden, edamizdan, algimizdan baslayarak bu “aliskanligin” içimize islemesine, herhangi bir sekilde yeniden üretilmesine en ufak bir katkida bulunmaya hiç niyetimiz yok!. Bizleri asla siddetin taraflarindan birinin yaninda göremezsiniz. Ama kalplerimiz meçhul asker kaçaklariyla, sikili yumruklarini açmayi basaran her erkekle, “kurtarici erkek” ordu imgesini hafizasindan silmis her kadinla birlikte atiyor!

Gayri-nizami selamlarimizla, SAFdisi
Etkinlik sirasinda okunan, Yunanistan Vicdani Retçiler Birligi'nin basin açiklamasi

Yunanistan Vicdani Retçiler Birligi üyesi Babis Akrivopoulos, 15 nisan 2008 tarihinde “itaatsizlikten” yargilanacagi davasini bekliyor. Akrivopoulos, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmayi reddettigini duyurmustur.

Yunanistan Vicdani Retçiler Birligi, Babis Akrivopoulos’u destekledigini ve onun askeri mahkemede yargilanmasinin durdurulmasi için eylemlerde bulunacagini bildirir.

Babis Akrivopoulos’in açiklamasi:

Atina, 10 Nisan 2008

15 Nisan’da, “baris zamaninda itaatsizlik” suçlamasiyla mahkemeye çagirildim. Bir sivil oldugum ve asker olmadigim için, bu askeri mahkemeyi demokrasi karsiti ve yasadisi buluyorum, bu yüzden bu mahkemeye katilmayacagim ve avukat ile temsil edilmeyecegim.
Bir pasifist ve vicdani retçi olarak, “itaatsizlik”in ne baris ne de savas zamaninda suç olabilecegini kabul etmiyorum.
Ücretsiz olarak devlet hizmetinde görev almayi kabul etmedigim gibi savas zamaninda emir altinda öldürmeyi de istemiyorum. Bence silahli kuvvetler mantiksiz bir savas mekanizmasindan baska bir mantik degil ve ben bu mantigin bir parçasi olmayi kabul etmiyorum. Söz verebilecegim tek eylem ve ideoloji siddetsiz bir dünyada insanligin, her türlü soven ve barbarliktan uzak bir arada yasamasidir.

Babis Akrivopoulos
Yunanistan Vicdani Retçiler Birligi                                   

32 yasindaki Babis Akrivopoulos 2004’den beri total retçi. 1 yillik Deniz Kuvvetleri “zorunlu hizmeti”ni pasifist görüslerinden dolayi reddetti.

**

Fotograflar Ihsan Munzur

Bu yaziyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tiklayin!

Okumak istediginiz dökümanin basindaki ataça tiklayin Vicdani retçi Halil Savda'yla Dayanisma Eylemi ve Dayanisma Partisi, SK.'dan Haber Vicdani retçi Babis Akrivopoulos'un yargilanmasi durdurulmalidir!, SK.'dan Haber Vicdani retçi Savda derhal serbest birakilmalidir..., SK.'dan Haber Safdisi: 'Saflarin disi daha özgür!', Sizden Gelenler
--~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~
VIcdani Red Platformu mail grubunda siddet içeren veya ayrimci mailler üyelik iptaline neden olur.

Bu mesaji su gruba üye oldugunuz için aldiniz: Google Gruplari "VR_platformu " grubu.
Bu gruba posta göndermek için , mail atin : vr_platformu@googlegroups.com
Bu gruba üyeliginizi sonlandirmak için su adrese e-posta gönderin: vr_platformu-unsubscribe@googlegroups.com
Daha fazla seçenek için, http://groups.google.com/group/vr_platformu?hl=en
adresinde bu grubu ziyaret edin
-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---

http://www.savaskarsitlari.org/

HOME